Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... ACCIDENT MUNCA
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

ACCIDENT MUNCA

Astazi am avut nefericitul eveniment de a-mi rupe un tendon de la un deget in timpul muncii...lucrerez intr-un depozit..Care sunt optinile mele?Voi avea nevoie de o interventie chirurgicala...cine acopera costurile?

Evenimentul produs trebuie comunicat de angajator la ITM si cercetat de o comisie numita prin decizia angajatorului. Dosarul de cercetare se avizeaza de catre ITM si daca sunt indeplinite conditiile pentru accident de munca, evenimentul se inregistreaza de firma ca AM si se completeaza formularul FIAM.
La dosarul de cercetare se anexeaza obligatoriu certificatele medicale si fisele medicale. Concediul medical pentru AM se plateste din fondul national unic pentru AM si BP la care contribuie obligatoriu, lunar, toti angajatorii.
Legea nr.346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea pentru AM si BP mentioneaza:
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru
reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.