Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca nerespectat.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca nerespectat.

Buna ziua in urma cu 3 luni am imceput sa lucrez la o fabrica unde am semnat contractul la 3 schimburi, in urma cu o saptamana am fost amuntata ca voi veni la 4 schimburi fara marire de salar fara sa semnez nici un act aditional privind schimbarea programului. Cand am anuntat ca nu pot sa vin la 4schimburi am fost anuntata ca daca nu imi convine sunt libera sa plec. Intrebarea mea este daca au dreptul sa faca acest lucru.
Este legal?
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului. se dispune in art.117 C.mun.

Asadar, Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.

In c.i.m. cum este mentionat timpul de munca si repartizarea acestuia ?