Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Venituri in timpul concediului crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Venituri in timpul concediului crestere copil

Buna ziua,
In timpul co crestere copil am voie sa lucrez intr-un an calendaristic in limita a 6 puncte ISR incat sa nu pierd indemnizatia.
Vreau sa imi fac putina experienta ca si sofer profesionist, ar trebui sa am dreptul sa lucrez 3 luni cu mininul pe economie, nu?
Stie cineva daca pot sa inlocuiesc angajarea de 3 luni cu norma intreaga, in 6 luni cu jumatate de norma? Programul real de lucru va fi 2'saptamani plecat/2 saptamani acasa.
Si eventual stie cineva, pana la urma cat inseamna 6 pct ISR?
OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(3) Prin exceptie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizatiei pentru cresterea copilului nu se suspenda in cazul in care persoana indreptatita se afla in una sau mai multe din urmatoarele situatii:
c)realizeaza, in decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfasurarea efectiva a unei activitati in perioada de concediu, al caror nivel nu depaseste de trei ori cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).

De la 01.02.2017, nivelul minim al indemnizatiei este de 1.233 lei.
Asadar, intr-un an calendaristic puteti obtine venituri de 1.233 x 3 = 3.699 lei.