Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Maxime - Aforisme - Cugetari
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Maxime - Aforisme - Cugetari

Ubi explorari vera non possunt ,false augentur.(Cand adevarul nu poate fi cercetat , sporeste neadevarul ) - Curtius

Temporis filia veritas .( Adevarul este fiul timpului .)-Gellius

No hay cosa que requiera mas tiento que la verdad.(Nimic nu cere mai multa prudenta decat adevarul .)- Gracian

Ergmasin en megalois pasin hadein chalepon.( In infaptuirile mari e greu sa fii pe placul tuturor) -Solon

Ma grdhah kasya svid dhanam ( Sa nu ravnesti averea nimanui )- Ica-Upanisad

Nothing kindles the fire of love like a sprinkling of the anxieties of jealousy. ( Nimic nu aprinde focul iubirii la fel ca stropirea cu nelinistea geloziei .) -Bulwer

Wo der Anteil sich verliert , verliert sich auch das Gedachtnis.(Unde se pierde interesul , se pierde si memoria .)- Ghoethe

Petre Țuțea

Prima funcție a unei religii reale este consolatoare.
Ne naștem, trăim, ne îmbolnăvim, îmbătrînim și murim. Și întreg peisajul speciei om culminează în cimitir. Destinul uman nu e o invitație la fericirea de-a trăi. Singurul mod de-a evita neliniștea metafizică a cimitirelor este religia. Cu religia intri în cimitir în plimbare. Cu filozofia intri în cimitir - cum a intrat prietenul meu Cioran - prin disperare.

Cînd va dispărea ultimul țăran din lume - la toate popoarele, vreau să spun - va dispărea și ultimul om din specia om. Și atunci or să apară maimuțe cu haine.

A fost întrebat un țăran, în închisoare: ce înțelegi din tot ce spune Petre Țuțea ! Zice: nu înțeleg nimic, dar e o grozăvie !

Treisprezece ani de închisoare .... Aveam doar o hăinuță de pușcărias. Ne dădeau o zeamă chioară și mămăligă friptă. M-au bătut... M-au arestat acasă. Nici nu țin minte anul ... Cînd m-au anchetat am leșinat din bătaie. Iacătă că n-am murit! Am stat la Interne trei ani. Am fost după aceea la Jilava, la Ocnele Mari și pe urmă la Aiud. Eu mă mir cum mai sînt aici. De multe ori îmi doream să mor. Am avut mereu lașitatea de-a nu avea curajul să mă sinucid. Din motive religioase ... Treisprezece ani ! Nu pot să povestesc tot ce-am suferit pentru că nu pot să ofensez poporul român spunîndu-i că în mijlocul lui s-au petrecut asemenea monstruozităti.

M-a întrebat un anchetator:
- De ce ai vorbit împotriva noastră, dom’le ?
- N-am vorbit, dom’le.
- Cum n-ai vorbit ?
- Păi împotriva voastră vorbește tot poporul român. Ce să mai adaug eu ?
Și mi-au dat 20 de ani muncă silnică făra motive. Mi s-a prezentat sentința de condamnare ca să fac recurs. La cine să fac recurs, la Dumnezeu ?

Eu, cultural, sînt un european, dar fundamentul spiritual e de tăran din Muscel. La închisoare, grija mea a fost să nu fac neamul românesc de rîs. Și toți din generatia mea au simtit această grijă. Dacă mă schingiuiau ca să mărturisesc că sînt tîmpit, nu mă interesa, dar dacă era ca să nu mai fac pe românul, mă lăsam schingiuit pînă la moarte. Eu nu știu dacă vom fi apreciati pentru ceea ce am făcut; important e că n-am făcut-o niciodată doar declarativ, ci că am suferit pentru un ideal. E o monstruozitate să ajungi să suferi pentru un ideal în mod fizic.

Eu n-adun nimic. Îmi spunea un popă, zice, păi dumneavoastră vă risipiți asa, vă poate fura oricine ... Zic: uite, părinte, eu, zic, am adoptat concepția regelui Frantei în materie de risipire a ideilor mele. Concepția lui despre cartof. Cînd au venit cartofii din America, țăranii nu-i cultivau.
''Să mîncăm noi buruiana asta din pămînt...'' Ce a zis regele Frantei ? ''Mă, seamănă, mă, cartofi pe moșia mea și, cînd or vedea țăranii că îi păzesc, or să-și dea seama că-s lucru bun. Lăsați-i să fure, că așa se răspîndesc cartofii în țară.''

Vlad Țepeș are meritul de a fi pus pe tronul Moldovei pe cel mai mare voievod român, pe Ștefan cel Mare. Cu armele! Are meritul că l-a și bătut. Și are mai ales meritul că a coborît morala absolută prin țepele puse în cur la nivel absolut. Dormeai cu punga de aur la cap și ți-era frică să n-o furi tu de la tine. Ăsta-i voivod absolut, Vlad Țepes. Păi fără ăsta istoria românilor e o pajiște cu miei.
Înțelepciunea și prostia
Cum celui bolnav nu-i folosește un un pat din aur, nici celui fără minte nu-i folosește un noroc deosebit. (Socrate)
Cei mai mulți oameni nu se maturizează, ci numai cresc. (Leo Rosten)
Primul simptom al prostiei este lipsa totală de rușine. (Sigmund Freud)
Partea interesantă a oamenilor inteligenți: par nebuni în fața proștilor.(Albert Einstein)
Trecându-i mereu cu vederea, faci din prost un obraznic. (Publius Syrus)
Prostia este când ai un răspuns la toate întrebările, înțelepciunea este atunci când ai o întrebare pentru orice. (Milan Jundera)
Nimic nu costă mai mult în viață decât boala și prostia. (Sigmund Freud)
Cel mai mare pericol social este prostia. (Victor Hugo)
Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligența. Inteligența are limitele ei, prostia nu. (Umberto Eco)
Să ai clasă înseamnă să păstrezi tăcerea în fața proștilor chiar atunci când ai multe de spus. (George Clooney)
Cu prostia te poți lupta, dar niciodată n-o vei învinge.
Deșteptul își vede de treaba lui, prostul de cea a altuia.
Spiritele mediocre condamnă de obicei tot ce depășește înțelegerea lor.
Când te cerți cu un prost e ca și când vrei să omori un țânțar pe obraz ... Reușești să-ți dai singur o palmă.
Nimeni nu s-a născut învățat, dar asta nu-i o scuză să mori prost.
În fața unui om deștept, toți tâmpiții fac front comun împotriva lui.
În viață să ai grijă să nu superi natura și prostul. Ambii se răzbună, prostul imediat, natura mai târziu.
Când prostul este pe o treaptă mai sus ca tine te scuipă-n cap, uitând că tu ții scara ...
Când ești mort, tu nu știi că ești mort, dar durerea o simt ceilalți. La fel se întâmplă și când ești prost !
Am răbdare când e vorba de prostie, dar nu cu cei care sunt mândri de ea.
Prostia ucide, dar nu atât de repede !
Nu credeți toate vorbele. Trăim într-o lume în care proștii se afirmă, iar cei inteligenți sunt prea modești.
Ferește-te de săracul ajuns și de prostul scos în lume.
Invidiosul este rudă cu prostul: te privește, te judecă, te bârfește, iar dacă nu găsește nimic de bârfit, inventează.
Cea mai înaltă treaptă a inteligenței umane este capacitatea de a observa fără să judeci.
Când reușești să taci pentru a evita discuțiile inutile, îți arăți înțelepciunea și inteligența.
Nu poți deschide mintea cuiva, dacă te lovești de încăpățânarea sa.
Legile cardinale ale vietii
1. Fa pace cu trecutul tau.
2. Inceteaza sa te gandesti atat de mult la orice.
3. Ceea ce cred altii despre tine ii priveste doar pe ei.
4. Nu uita: timpul vindeca, totul trece.
5. Nimeni nu este responsabil pentru fericirea ta.
6. Nu compara viata ta cu a altora.
7. Zambeste !
Decalogul tacerii
Taci - daca nu ai sa spui ceva valoros.
Taci – cand ai vorbit destul.
Taci – pana iti vine randul sa vorbesti.
Taci – atunci cand esti provocat.
Taci – cand esti nervos si iritat.
Taci – cand intri in biserica pentru ca Duhul sfant sa poata imprima in mintea ta lucruri pe care nu le-ai auzit.
Taci – cand esti ispitit sa barfesti.
Taci – cand esti esti ispitit sa critici.
Taci – sa ai timp sa gandesti inainte de a vorbi.
La intrarea Universitatii din Stellenbosch (UAS) e afisat urmatorul text:
Distrugerea oricarei natiuni nu necesita bombe atomice sau rachete balistice intercontinentale. Trebuie doar scaderea calitatii invatamantului si permisiunea fraudei la examenele studentilor.
Pacientii mor in mainile unor asemenea medici.
Cladirile se prabusesc fiind construite e asemenea ingineri.
Banii se pierd in mainile unor asemenea economisti.
Dreptatea se evapora in mainile unor asemenea juristi si judecatori.
Crahul invatamantului este crahul natiunii !