Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Invitat la AGA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Invitat la AGA

Buna ziua,

Am o intrebare: daca intre-o AGA la un SRL cu 6 asociati aduc un invitat, se poate primi acest invitat in sedinta AGA?

Precisez ca in actul constitutiv nu se mentioneaza ceva specific despre invitati la AGA.

Multumesc pentru raspuns,

Hans Mekelenkamp
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

Multumesc pt raspuns. Intreb pentru ca anul trecut am fost administrator la un SRL in care celealti actionari (cu majoraritatea) m-a demisionat. Atunci am avut cateva invitati care a fost permis si pe care a fost trecut in proces verbal ca asistent la sedinta AGA. Si din partea iei a fost un avocat si un traducator prezent la sedinta AGA.

Acum sunt 3 actionari care a format un consiliu de administrare (unu presidinte, doi membri). Si acum organiseaza din nou un AGA, si nu vrea se fie alti decat actionari. De fapt este normal.
Dar daca vreau se iau cu mine un avocat ( bineinteles cu contract ) la AGA, se poate?

Multumesc,

Hans
~ Conținut șters la cerere ~