Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare -cumparare cabinet medical
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare -cumparare cabinet medical

Buna ziua,

am o cunostinta care a cumparat ,acum un an, de la un coleg de breasla, un cabinet medical situat intr-o policlinica. Colegul respectiv avea contract de vanzare - cumparare cu plata in rate (potrivit OUG nr. 68/2008, ordonanta de urgenta privind vanzarea spatiilor proprietate privata a statului sau a unitatilor administrativ-teritoriale cu destinatia de cabinete medicale, precum si a spatiilor in care se desfasoara activitati conexe actului medical), rate pe care noul proprietar le-a preluat, platindu-le timp de un an prin ordin de plata, in contul primariei. Mentionez ca primaria a fost de acord cu acest contract de vanzare-cumparare, încheiat la notariat. Absurdul acum vine. Noul proprietar a constatat ca primaria nu a operat schimbarea proprietarului si nu recunoaste nici plata ratelor. Dupa ce a prezentat toate actele, menționând si faptul ca a platit si impozitele aferente si ratele prin ordin de plata, primaria i-a cerut un act de novatie, act pe care notarul l-a respins pe motiv ca ar fi ilegal si inutil.
Cum ar putea persoana respectiva sa oblige primaria sa o treaca in acte ca noul proprietar, mai ales ca doreste sa plateasca cu anticipatie toate ratele?
Multumesc
Are acordul scris al primariei? A semnat primaria actul de vanzare? S-a respectat procedura de vanzare?
Trebuie vazute actele...
Da, inteleg ca totul s-a petrecut conform legii, primaria a dat acordul scris, restul s-a facut la notar.
Multumesc pentru raspuns.