Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta vechime - temei legal contributii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta vechime - temei legal contributii

Am un fost angajat care a lucrat in perioada 1992-1994 cu functia de mecanic agricol. Trebuie sa ii completez o adeverinta de vechime in vederea pensionarii. In adeverinta este mentionat faptul ca..." pentru perioada lucrata i s-a retinut si virat contributia de 3-5% pentru pensia suplimentara, precum si cota C.A.S. care au fost virate la Bugetul Asigurarilor Sociale de Stat."...Mi s-a cerut sa completez temeiul legal in continuarea acestei fraze. Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu ce trebuie sa scriu....ce temei legal trebuie completat ?

Multumesc.
gina.lucia, utilizator
In perioada 1992-1994 era in vigoare Decretul nr.389 din 11 octombrie 1972 cu privire la contributia pentru asigurările sociale de stat, cu modificarile si completarile ulterioare.