Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnitate Crestere Copil Munca in Strainatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnitate Crestere Copil Munca in Strainatate

Buna ziua,

Tocmai ce am aflat ca sunt insarcinata. Este o sarcina neprogramata pe care tatal- cetatean strain nu vrea sa si-o asume. De 2 ani de zile lucrez in Franta (UE) cu acte in regula. As dori sa pastrez copilul,si sa revin de tot in Romania.

1. Ce drepturi as avea in tara in ceea ce priveste concediul pentru cresterea copilului? Am gasit doua prevederi contradictorii( Ordinul MMFPS 1474/201 si OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor)

Deci, am sau nu am dreptul la concediu crestere copil si indemnizatie in Romania si in ce conditii? Daca reusesc sa obtin un loc de munca in tara inainte de nasterea copilului, sunt anumite conditii ce trebuiesc indeplinite? (continuitate cu munca din strainatate, nr de luni contributie, etc?)

2. Daca tatal nu doreste sa recunoasca copilul la nastere, poate sa revina ulterior asupra deciziei? Daca eu ma stabilesc cu copilul in tara, iar tatal ramane in Franta, poate cere custodie comuna? (nu intentionez sa il indepartez intr-o zi de copil daca va dori sa isi asume rolul de tata- desi in acest moment sunt slabe sanse sa se intample acest lucru- dar nici nu vreau sa ma trezesc ca o sa apara apoi din neant si o sa aiba pretentii de custodie asupra copilului)

Multumesc pentru sfaturi,
Carmen
Nu ma poate ajuta nimeni?