Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt cu valoare redusa in Germania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt cu valoare redusa in Germania

Buna ziua , sint speriata.
Ieri am fost prinsa intr-un magazin de haine ca am furat in valoare de 24 de euro..
In Germania
Mi-e frica tare . Este prima oara cand fac si patesc asa ceva ..
Nu stiu ce a fost in capul meu
Aveam deja platite niste hainute de bebe in. Valoare de 90 de euro .
Eram si cu copilu cu carucioru mai mare rusinea..
Au zis ca imi v-a veni acasa de la politie amenda.. mi-au luat datele dar nu mi-au dat sa semnez nimic ..
Ce credeti ca am sa patesc? Fiind prima oara ?
Cu siguranta nu mai vreau sa patesc asa ceva ..
Buna ziua,

Pedeapsa va fi conform legislatiei din Germania, in Romania la prima abatere ar exista sanse si de suspendare a executarii pedepsei sau chiar amanare a executarii. Ca sa aflati care e pedeapsa si ce puteti pati conform legislatiei din Germania luati legatura cu un avocat de acolo.

Succes,
In Romania in situatii similare, avand in vedere faptul ca prejudiciul a fost recuperat, nu se trimite in judecata, se dispune de catre procuror o solutie de renuntare la urmarire penala.

In Germania pentru asa ceva se poate aplica amenda administrativa.
Asa a fost si in Romania dupa modelul german timp de mai multi ani pana s-a modificat in mod nefericit legea romana.
Avocatii care au generat aplicarea de amenzi administrative in trecut in Romania pe astfel de fapte au avut la baza si jurisprudenta germana care era corecta...
~ Conținut șters la cerere ~