Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Art 287 ncp
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Art 287 ncp

Buna ziua,
Se considera nerespectarea unei hotarari judecatoresti, cu incadrare la art 287 noul cod penal, faptul ca dupa aproape 2 ani de la o sentinta definitiva o persoana nu revine la numele dinaintea casatoriei prin neschimbarea cartii de identitate si implicit nici a numelui inregistrat la evidenta populatiei iar pe acest nume, cat si fosta adresa a persoanei in cauza, la care nu mai locuieste, se primeste corespondenta agasanta de avertizari, amenzi, penalizari, recuperari creante?
Multumesc.
claudiuferlai, utilizator
Fapta nu se incadreaza la articolul mentionat.
Mulțumesc de răspuns. Există vreo sugestie pe latura penală a vreunui articol de lege încălcat în situația expusă?
A nu reveni la numele anterior când aceasta este dispus în mod definitiv de o instanță eu o înțeleg nerespectarea unei hotărâri definitive. Asta din prisma unui necunoscător. de aceea caut sugestii aici. Mulțumesc.
claudiuferlai, utilizator
Pe latura penala nu exista o rezolvare a chestiunii expuse.
Mulțumesc.