Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum pot afla in ce dosar am fost chemat ca martor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum pot afla in ce dosar am fost chemat ca martor

Am primit o citație cum ca sunt chemat ca martor intr -un dosar însă nu găsesc pe nici un portal cauza cu nr .....
Așa scrie pe citație :"sunteți chemat ca martor in cauza xxxD/P/2016
Veti fi audiat de procuror si nu veti gasi nicaieri referiri la dosar.
Se poate sa va audieze ca martor si apoi sa va puna sub acuzare.

Daca ati depus un denunt sau o plangere nu exista riscul de a va pune sub acuzare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc pentru răspuns .Și dacă eu sunt plecat din țara și nu ma pot prezenta ? Ce se poate întâmpla ?
Depinde cum apreciaza.
Sunt situatii si situatii.
Lucrurile se analizeaza in concret si nu generic.
Daca aveti interes puteti apela la avocat ca sa va sfatuiasca confidential dupa ce ii deveniti client.
În temeiul Legii 302/2004 privind cooperarea judiciara internationala in materie penala republicata 2011,
ARTICOLUL 174 - Obiectul comisiei rogatorii
(1) Obiectul cererii de comisie rogatorie il constituie cu precadere:
a) localizarea si identificarea persoanelor si obiectelor; audierea inculpatului, audierea partii vatamate, a celorlalte parti, a martorilor si expertilor, precum si confruntarea; perchezitia, ridicarea de obiecte si inscrisuri, sechestrul si confiscarea speciala; cercetarea la fata locului si reconstituirea; expertizele, constatarea tehnico-stiintifica si constatarea medico-legala; transmiterea de informatii necesare intr-un anumit proces, interceptarile si inregistrarile audio si video, examinarea documentelor de arhiva si a fisierelor specializate si alte asemenea acte de procedura;

organele penale dacă consideră necesar, pot cere audierea d-voastră prin comisie rogatorie.
Daniela Gratiela, Alte profesii
Se poate intampla sa va amendeze sau sa dispuna sa va aduca cu mandat de aducere.
Daca doresc sa va audieze ca martor, dar de fapt sunteti banuit de comiterea unei infractiuni, este posibil ca ulterior sa vi se schimbe calitatea in cea de suspect/inculpat.