Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Studii superioare de licenta?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Studii superioare de licenta?

Buna ziua ! Ma aflu in urmatoarea situatie: am absolvit in 2008 facultatea de stiinte economice la Spiru Haret (la distanta) cu LICENTA (economist). Am ocupat (si ocup inca) functia de contabil (mai nou referent) la o institutie publica, insa acum este vacant la noi postul de contabil sef, pe care l-am "suplinit" (adica am facut toata munca pe salariul de om de rand), insa acum nu mi se accepta dosarul la concurs intrucat nu am studii de lunga durata... Desi munca o fac, experienta am, cica studiile mele nu se potrivesc cu cerintele! Va rog sa ma ajutati cu lamuriri si in ce solutie as putea gasi: sa fac master, sau, la latitudinea conducerii sau cum altfel as puteas avea castig de cauza !
master
da? multumesc... baza legala, va rog, daca se poate?
Legea 81/1991
art.10
....
(2) Contabilitatea se organizează şi se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-şef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcţie. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare. Prin persoană împuternicită să îndeplinească funcţia de director economic sau contabil-şef se înţelege o persoană angajată potrivit legii, care are studii economice superioare şi care are atribuţii privind conducerea contabilităţii entităţii.
MULTUMESC