Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata / Recuperare indemnizatie CM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata / Recuperare indemnizatie CM

1. Plata neta a indemnizatiei de CM, ce se face angajatei gravide, se calculeaza scazand inclusiv CAS?
2. Ca si angajator, imi va aparea pe fluturasul de salariu al angajatei ca i-am dat aceasta suma?
Din indemnizatia lunara se retine numai contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5%).

Cornel Vasile, Consilier juridic