avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata / Recuperare indemnizatie CM
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata / Recuperare indemnizatie CM

1. Plata neta a indemnizatiei de CM, ce se face angajatei gravide, se calculeaza scazand inclusiv CAS?
2. Ca si angajator, imi va aparea pe fluturasul de salariu al angajatei ca i-am dat aceasta suma?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:17, 27 Aprilie 2017
Din indemnizatia lunara se retine numai contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5%).

Ultima modificare: Joi, 27 Aprilie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal angelica82 angelica82 Buna seara Doresc sa stiu ce bani am de luat pe luna Octombrie, fiind in concediu prenatal.Am contract cu 8 ore,si salariu minim pe economie,fara alte ... (vezi toată discuția)
Calculare pre si postnatal lore28 lore28 Buna ziua. Am o prietena care incepand cu 01.06 a intrat in cele 126 zile de prenatal. Pe luna iunie firma i a dat 690 lei. Nu trebuia sa ia mai mult? Ea fiind ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de maternitate The-Borg The-Borg Buna ziua, O persoana are urmatorul caz: ... --> 30.09.2015 - angajata la Firma A cu norma intreaga, salariu brut 3000 lei. 15.09.2015 --> prezent - ... (vezi toată discuția)