Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua

Vecinul meu are 5 geamuri la mine in curte care toate se deschid si nu toate au geam mat .Este legal ? Multumesc frumos!
Buna ziua. Conform art. Art. 615 Noul Cod Civil referitor la Distanţa minimă pentru fereastra de vedere:
(1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.

(2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţă mai mică de un metru.

(3) Distanţa se calculează de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, după caz, pe linia exterioară a balconului, până la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrărilor neparalele, se măsoară tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrării de linia de hotar şi până la această linie.

Vecina nu are gard pur si simplu geamurile sunt la mine in curte si are maxim 0.50 m in spatele casei.Am depus reclamatie la primarie.Am sanse ca vecina sa isi inchida geamurile ?Multumesc frumos !
Sa le zideasca sa nu mai vada la mine in curte...