Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare prejudiciu cauzat prin inundatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare prejudiciu cauzat prin inundatie

Vecinei de deasupra mea i -a spart alimenatarea de la masina de spalat. Nefiind nimeni acasa nici la ea nici la mine, in momentul in care am ajuns, apa se infiltrase deja cu un etaj mai jos, iar la mine baltea vreo 20-25 cm.

Doamna nu vrea sa-mi dea despagubiri ca ”nu are”. nu este prima oara cand ma inunda. ce pot face? Si sa umbu prin tribunale nu am nici bani nici rabdare/nervi. sunt o mama singura cu 2 copii, singura intretinatoare.
Nu aveti alte variante decat o intelegere amiabila sau sa formulati o actiune in instanta prin care solicitati sa va achite contravaloarea daunelor produse.Cum o intelegere amiabila e greu de realizat iar dvs doriti sa evitati un proces e greu de crezut ca o sa gasiti o solutie.
multumesc
Singura varianta de rezolvare in cazul in care nu va înțelegeți cu vecina este să o acționați în judecată.