Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat și oprit de către un echipaj
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat și oprit de către un echipaj

Bună. As avea și eu o întrebare.
Mi-a fost reținut permisul pe data de 03.03.2017 și am avut dovada de 15 zile pana în data de 18.03.2017 pe o perioada de 90 de zile fiind oprit de către un Mcv cu o viteza de 122 în localitate.
În data de 28.04.2017 am fost nevoit sa ajung la o farmacie și am riscat sa conduc.
Acum as vrea sa știu ce mi se poate întâmpla?
O sa îmi facă dosar penal?
O sa primesc doar o amenda și nu mi se va pata nici cazierul?
Și dacă mise va prelungi perioada de suspendare a carnetului de conducere.
Va mulțumesc.!
Dacă în data de 28.04.2017 când ați riscat și ați condus ați fost depistat în trafic conducând cu permisul suspendat, vi se va întocmi dosar penal, conform art. 335 Cod penal.

Articolul 335
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive.
Vi s-a intocmit dosar penal pentru savarsirea infractiunii prev.si ped. de art. 335 alin.2 c.p.
Aveti sanse la o solutie de renuntarea la urmarire penala daca va aparati eficent.
Daca veti fi trimis in judecata, in cazul in care sunteti condamnat la inchisoare sau amenda penala, permisul se anuleaza.
Exista si posibilitatea ca instanta sa dispuna amanarea aplicarii pedepsei, caz in care vi se restituie permisul.
ART. 335 c.p.
Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive*).
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Exista posibilitatea sa scap doar cu o amenda?
Sau și mai grav sa mă condamne la puscarie?
Mulțumesc
Există posibilitatea ca față de dvs. să se dispună o soluție de renunțare la urmărirea penală, dar, așa cum vi s-a mai precizat totul depinde de cât de eficient vă apărați, de probatoriul pe care îl veți administra.
De altfel, o soluție cât mai favorabilă dvs. depinde de modul în care înțelegeți să vă apărați și de probatoriul pe care îl administrați.
Exista posibilitatea sa scapati doar cu amenda, dar amenda penala o dispune instanta si inseamna condamnare.