Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestatie amenda contraventionala
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestatie amenda contraventionala

Speta pe scurt: am fost amendat contraventional si mi s-a suspendat dreptul de a conduce pentru neacordare de prioritate pieton (pe nedrept din punctul meu de vedere, dar asta conteaza mai putin). Vreau sa fac contestatie la respectiva amenda si am doua intrebari:
1. Polistul nu a specificat faptul ca pot plati in 48 de ore suma de xxx, drept urmare la administratia financiara am fost obligat sa platesc suma intreaga (in termenul de 48 de ore lucratoare). Este acesta un motiv de nulitate proces verbal?
2. Cum se obtine certificatul de grefa si in cat timp din momentul depunerii plangerii?
Ar mai fi o solicitare, daca poate cineva sa imi redacteze, evident contra cost, plangerea contraventionala si ce imi trebuie pentru certificatul de grefa.
Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~