Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indicele de corectiela legea 263/2010(asigurarilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indicele de corectiela legea 263/2010(asigurarilor sociale)

Bună ziua,
În legea 7 din februarie 2017, la art. 18, se prevede că indicele de corectie prevăzut la art.170 din legea 263/2010 se va modifica de la 1,14 cât este în prezent, la 1,09.Această micșorare se va produce după 1 iulie 2017.
Vă rog frumos să-mi spuneți cu cât va influența această scădere a indicelui de corecție, o pensie pe care o estimez la 1600 lei net acum, dacă eu voi intra la pensie începând cu 1 sept. 2017.Menționez că sunt născut în data de 15.08.1952 și lucrez în învățământ și nu pot depune dosarul mai devreme.
Indicele de corectie pana la 30/06/2017 va fi 1,14
Incepand cu 01/07/2017 va fi 1,05
Asta inseamna o diferenta de -9% la pensie(1,14-1,05).
Vă mulțumesc pentru răspuns, d-le Mircea Carp.
Încă ceva aș dori să mai știu.Această diminuare va fi permanentă, sau numai până la următoarea modificare a acestui indice de corecție.
Va ramane permanenta.
D-le Mircea, vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns la o sugestie a unui coleg. Acesta m-a sfătuit că aș putea cere demisia din învățământ începând cu 16 iunie 2017(când se termină cursurile școlare) și apoi a doua zi să depun dosar de pensie anticipată(cu două luni). Voi primi pensie diminuată doar două luni, până pe 15 august când împlinesc 65 de ani. Avantajul este că aș prinde pensia cu indicele de corecție al punctului de pensie cu valoarea de 1,14. Pierderea pe care o înregistrez cu pensia la cerere o recuperez în aproximativ un an.
Vă rog să-mi spuneți dacă acest demers este legal și este realizabil sau comportă ceva riscuri. Vă mulțumesc anticipat!
Trebuie tinut cont de urmatorele prevederi legale:

Legea 1/2011 in forma prevazuta de O.U.G.49/2014

Art.284
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat și anticipat parțial, la data încheierii anului școlar în care împlinește vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situația pensiei anticipate și anticipate parțială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani."

(2^1) Prin derogare de la art. 56 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în cazul personalului didactic care se pensionează în condițiile alin. (2), contractul individual de muncă încetează de drept la data comunicării deciziei de admitere a cererii de pensionare."

Legea 1/2011

Art.284
(3) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de indrumare si de control se poate face si in timpul anului scolar, cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii de invatamant, respectiv al inspectoratului scolar.

Sunt probleme juridice care pe mine ma depasesc.
Trebuie consultat un avocat sau un jurist.