Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie indice de corectie

Buna Seara!

Momentan indeplinesc conditiile pentru a iesi la pensie si am aflat de la cineva ca de la 1 iulie se va modifica indicele de corectie pentru ca se modifica punctul de pensie si am inteles ca dupa aceasta data as putea avea o pensie mai mica fata de cea pe care as avea-o daca as iesi pana la 1 iulie.
Este adevarata treaba, ce ma sfatuiti sa fac?
Pana la 30/06/2017 indicele de corectie este 1,14
Incepand cu 01/07/2017 1,05
Gasiti informatia la art.18 de aici:

[ link extern ]
Carp Mircea a scris:

Pana la 30/06/2017 indicele de corectie este 1,14
Incepand cu 01/07/2017 1,05

Deci concluzia este ca pensiile vor fi mai mici pentru cei care se pensioneaza dupa data de 01 iulie 2017!
Da.
Cu 9%.
Nu e adevarat ca scade pensia, pt ca tot incepand cu 01.07.2017 creste punctul de pensie.