Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de odihna inainte de prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de odihna inainte de prenatal

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 32 de saptamani, data probabila a nasterii fiind 17.07.17. Doresc sa intru in concediu de maternitate cu prima zi din 19.06.17, parcurgand toate cele 126 de zile lucratoare ale concediului de maternitate (ultima zi fiind 22.10.2017), dupa care sa intru direct in concediu de crestere a copilului timp de 2 ani.
Intrebare mea este:
- pot sa-mi iau toate cele 21 de zile de concediu de odihna in avans (de atatea zile beneficiez in contractul de munca)? Mai precis, pot sa intru in concediu de odihna din 17.05.17 - 16.06.17 (adica 21 de zile, inainte de a intra in prenatal?

Va multumesc anticipat!
Inca un lucru va rog: pentru a intra in concediu prenatal, este nevoie sa fac o cerere in scris de informare a angajatorului sau este suficient sa-i aduc concediile medicale?
Va multumesc mult!