avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de odihna inainte de prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de odihna inainte de prenatal

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 32 de saptamani, data probabila a nasterii fiind 17.07.17. Doresc sa intru in concediu de maternitate cu prima zi din 19.06.17, parcurgand toate cele 126 de zile lucratoare ale concediului de maternitate (ultima zi fiind 22.10.2017), dupa care sa intru direct in concediu de crestere a copilului timp de 2 ani.
Intrebare mea este:
- pot sa-mi iau toate cele 21 de zile de concediu de odihna in avans (de atatea zile beneficiez in contractul de munca)? Mai precis, pot sa intru in concediu de odihna din 17.05.17 - 16.06.17 (adica 21 de zile, inainte de a intra in prenatal?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Simina17 , utilizator 13:20, 19 Mai 2017
Inca un lucru va rog: pentru a intra in concediu prenatal, este nevoie sa fac o cerere in scris de informare a angajatorului sau este suficient sa-i aduc concediile medicale?
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi ... diana23ingrid diana23ingrid Bună ziua. Urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi aș vrea să intru in cm apoi prenetal. Câte zile de concediu am pe anul 2021? 1,75 * nr de ... (vezi toată discuția)
Medicul de familie nu ma lasa sa intru in prenatal! Mabel Mabel Buna ziua, Ma confrunt cu o situatie foarte neplacuta. Sunt insarcinata in 29 de saptamani si vreau sa intru in concediu prenatal insa medicul meu de familie ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere al doilea copil ralfo ralfo Buna ziua! Am urmatorul caz: sunt in concediu crestere copil (2 ani), copilul face doi ani pe 12.02.2015. Incepand cu data de 12.01.2015 ar trebui sa intre in ... (vezi toată discuția)