Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... beneficiarii legii 85/2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

beneficiarii legii 85/2016

Difetentele salariale se dau mostenitorilor daca persoana care ar fi trebuitsale primeasca a decedat in 2013?
Potrivit art.167 alin.2 C.mun., in caz de deces al salariatului, drepturile salariale datorate până la data decesului sunt plătite, în ordine, soţului supravieţuitor, copiilor majori ai defunctului sau părinţilor acestuia. Dacă nu există nici una dintre aceste categorii de persoane, drepturile salariale sunt plătite altor moştenitori, în condiţiile dreptului comun.