avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj

Buna ziua, as dori sa intreb daca s-a incheiat un proces de partaj si vreau sa fac apel, e posibil ca suma sa creasca ( eu sunt ce-a care a pierdut). Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: 71Ica , utilizator 09:02, 25 Mai 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Nu poate fi agravata situatia apelantului in propria cale de atac, conform adagiului latin non reformatio in pejus.

Dumneavoastra ati promovat calea de atac a apelul, in vederea casarii hotararii instantei de fond.

Instanta de judecata poate admite apelul promovat, poate desfiinta hotarare in parte, ori in totalitate.


De asemenea, instanta de judecata poate respinge apelul promovat ca fiind nefondat ori neintemeiat.


Dumneavoastra datorati o taxa judiciara de timbru, in cuantum injumatatit, fata de taxa judiciara avansata in etapa de fond a procesului.

Daca nu exercitati nicio cale de atac, hotarare ramane definitiva.



Succes.


Dacă pierdeți și în apel puteți fi obligata la plata cheltuielilor de judecata suportate de către partea adversa în apel.
Of Doamne, de ce oare mai exista Justitie daca nu se face dreptate?? De ce?? De ce nu pot fi verificati si Judecatori???
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Apel Martonze Martonze Am o sentinta favorabila la fond. Sentinta este apelata de partea adversa. Daca depun si eu apel , instanta nu poate da o sentinta mai dezavantajoasa pentru ... (vezi toată discuția)
Apel ContSters126925 ContSters126925 pot adera la apel in apel dupa casare? (vezi toată discuția)
Exceptia prescriptiei dr. actiune si principiul non reformatio in pejus ankagrecia ankagrecia As dori sa stiu care este legatura intre exceptia prescriptiei dreptului la actiune pentru obligatia de a face invocata de parat in apel si principiul non ... (vezi toată discuția)