Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj

Buna ziua, as dori sa intreb daca s-a incheiat un proces de partaj si vreau sa fac apel, e posibil ca suma sa creasca ( eu sunt ce-a care a pierdut). Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Nu poate fi agravata situatia apelantului in propria cale de atac, conform adagiului latin non reformatio in pejus.

Dumneavoastra ati promovat calea de atac a apelul, in vederea casarii hotararii instantei de fond.

Instanta de judecata poate admite apelul promovat, poate desfiinta hotarare in parte, ori in totalitate.

De asemenea, instanta de judecata poate respinge apelul promovat ca fiind nefondat ori neintemeiat.

Dumneavoastra datorati o taxa judiciara de timbru, in cuantum injumatatit, fata de taxa judiciara avansata in etapa de fond a procesului.

Daca nu exercitati nicio cale de atac, hotarare ramane definitiva.

Succes.

Dacă pierdeți și în apel puteți fi obligata la plata cheltuielilor de judecata suportate de către partea adversa în apel.
Of Doamne, de ce oare mai exista Justitie daca nu se face dreptate?? De ce?? De ce nu pot fi verificati si Judecatori???
~ Conținut șters la cerere ~