Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... lnscrisuri in procesul de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

lnscrisuri in procesul de succesiune

Ce inscrisuri sunt plauzibile in dovedirea activului si pasivului intr-un proces de succesiune si partaj?

Poate fi inchiriat un imobil din masa succesorala inainte de finalizarea succesiunii si partajului fara acordul unui mostenitor minoritar?
lorelai62, utilizator
Orice înscrisuri doveditoare :) adică:
- pentru activ: orice act din care să rezulte un drept al defunctului (de exemplu, pentru dreptul de proprietate: titluri de proprietate, contracte de vânzare-cumpărare, acte de donație, certificate de moștenitor etc.)
- pentru pasiv: orice document din care să rezulte o obligație (un contract de credit, diverse acte în materia obligațiunilor etc.)

În ceea ce privește contractul de închiriere, cred că vă ajută foarte mult art. 641 din Codul civil, dar actul se va face în condițiile prevăzute de acel articol numai după dezbaterea succesiunii și obținerea certificatului de moștenitor. Apreciez că, înainte de finalizarea procedurii succesorale, doar moștenitorii sezinari ar putea încheia un contract de închiriere, cu condiția să nu devină un act de dispoziție (adică să fie încheiat pentru perioade mici - vedeți dispozițiile aceluiași articol).
Buna ziua,

Nu cred ca exista notiunea de inscrisuri plauzibile. Orice inscris care face dovada existentei bunului in patrimoniul defunctului poate fi folosit in acest scop (facturi fiscale, chitante, garantii, ordin de plata, contract vanzare cumparare etc). In aceea masura, se pot folosi orice inscrisuri care fac dovada pasivului (contracte de intretinere, contracte de vanzare cumparare neonorate de defunct, contracte de inchiriere, contracte de credit etc.).

Un bun imobil poate fi inchiriat daca un mostenitor minoritar se opune, insa ar trebui sa ii platiti contravaloarea partii acestuia din chiria incasata (daca nu o primeste, i-o puteti consemna la CEC pe numele lui).
alexandravasile a scris:

(daca nu o primeste, i-o puteti consemna la CEC pe numele lui).

Si daca co-proprietarul minoritar care se opune inchirierii si il deranjeaza pe chirias ce masuri ce pot face ceilalti co-proprietari?