avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de succesiune

Tata a decedat in 2004 luna decembrie, mama decedata in septembrie 2009 nu a fost facuta taxa de succesiune dupa tata.Suntem 3 frati. Fratele nu este de acord sa facem taxa de succesiune.Ce putem face in acest caz? Actul de proprietate al tatalui fiind la el. Un raspuns urgent.
Cel mai recent răspuns: ContSters22492 , utilizator 14:33, 23 Septembrie 2009
Pantilie Nina a scris:

Tata a decedat in 2004 luna decembrie, mama decedata in septembrie 2009 nu a fost facuta taxa de succesiune dupa tata.Suntem 3 frati. Fratele nu este de acord sa facem taxa de succesiune.Ce putem face in acest caz? Actul de proprietate al tatalui fiind la el. Un raspuns urgent.


daca fratele dvs nu doreste sa deschida taxa de seuccesiune dupa parinti notarial ,aveti posibilitatea de a o deschide judecatoreste si astfel veti iesi si din indiviziune.
deci apelati la un avocat care sa va promoveze o actiune de partaj succesoral
daca aveti mai multe intrebari , va stam la dispozitie
Suntem in prima luna de dupa decesul mamei. Daca ne costa ceva si care ar fi suma?
Pantilie Nina a scris:

Tata a decedat in 2004 luna decembrie, mama decedata in septembrie 2009 nu a fost facuta taxa de succesiune dupa tata.Suntem 3 frati. Fratele nu este de acord sa facem taxa de succesiune.Ce putem face in acest caz? Actul de proprietate al tatalui fiind la el. Un raspuns urgent.

Fiti mai clara, cred ca va ganditi sa dezbateti succesiunea, nu?
Taxa de succesiune=cost succesiune
Despre ce act de proprietate vorbiti?
Dati mai multe amanunte ca sa va putem ajuta, oricum indiferent ca fratele vrea sau nu, puteti dezbate succesiunea si face imparteala bunurilor mostenite, doar procedurile legale sunt diferite.
Puteti sa dezbateti succesiunea si in instanta inaintand o actiune in acest sens!
Sau puteti sa mergeti la oricare notar public din raza teritoriala a ultimului domiciliu al defunctului si sa deschideti succesiunea! Fratele dvs si ceilalti mostenitori legali(in cazul in care exista si altii) vor fi citati de notar ! In cazul in care nu se prezinta in termen de 6 luni de zile de la deschiderea succesiunii ei vor fi decazuti din drepturi ca renuntatori la succesiune prin neacceptare!
SUCCES!
=D>
Da ne gadim sa deschidem succesiunea dupa mama prin instanta si nu stiam daca se poate .

Alte discuții în legătură

Succesiune maria mateias maria mateias tatal meu a decedat in anul 2000. sora mea care a locuit in olanda si avea dubla cetatenie a decedat si ea in anul 2004. pentru ca nu stiam cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Invitatie dezbatere succesiune sandru72 sandru72 succesiunea din partea lui tata este obligatorie santem 2 frati si mama in viata ce trebuie sa facem? va multumesc:O (vezi toată discuția)
Succesiune NIKNIKO NIKNIKO BUNA ZIUA, DACA SORA MEA A FOST MULTI ANI PLECATA DIN CASA PARINTEASCA SI ACUM DUPA MOARTEA MAMEI VREA SA FACEM SUCCESIUNEA(TATA TRAIESTE) SI NU A CONTRIBUIT ... (vezi toată discuția)