avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conducere cu permisul suspendat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conducere cu permisul suspendat

Bună ziua,
În anul 2015 octombrie, am circulat cu mașina neînmatriculată, drept ptr care mi sa întocmit dosar penal, și mi sa reținut carnetul fără dovadă.
În acest an 2017 luna februarie acest dosar sa clasat pur și simplu, fără amendă fără nimic.
Mi sa eliberat carnetul.
Însă în același an pe data de 3 ianuarie 2017, cât timp eu aveam carnetul suspendat, am condus fără carnet.
Am acum alt dosar penal.
La ce să mă astept ?
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:38, 26 Mai 2017
In primul dosar, s-a dispus clasarea sau renuntarea la urmarire penala?
Daca s-a dispus clasarea, in ce temei s-a dispus?
Sa clasat prin renunțarea la fapta săvârșită, ptr că nu a fost cu intenție.
Actele​ mașinii au fost în limba germană, iar prin declarația pe care am dat- o, nu știam că ne de înmatriculare nu sunt valabile.
Mulțumesc
Hotărârea a rămas la poliție, de aceea nu am cum sa va spun in ce temei sa dispus clasarea.
Ms
Am inteles, din pacate pe ultima ati facut-o cu intentie.
De regula, se trimite in judecata cand se constata perseverenta infractionala, totusi, nu este exclus, in functie de cum va construiti apararea, sa se dispuna o solutie de renuntare la UP si pentru aceasta fapta.
Cazul poate sa fie destul de complicat daca ati fost nevinovat i primul dosar dar acest lucru va poate ajuta.
Daca ati fost nevinovat nu trebuia sa va fie suspedat dreptul de a conduce.
Daca am inteles bine situatia ar fi indicat sa va angajati avocat ca sa evitati o trimitere in judecata si consider ca ati avea sanse daca va aparati bine.
Din punctul meu de vedere ati fost...nevinovat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am primit ordonanta de clasare a unui dosar penal stefy29 stefy29 in caz de clasare a unui dosar penal ,,mia dat clasare iar la judecatorie sa inaintat un proces de confirmare renuntare urmarire penala (vezi toată discuția)
Dosar penal- in ce conditii ramane permanent alex_86 alex_86 in urma unie infractiuni, s-a intocmit dosar, care inteleg ca se trimite spre analiza. daca se dovedeste nevinovat, dosarul ramane valabil toata viata? (vezi toată discuția)
Conducere fara permis Cristina Lum Cristina Lum Buna ziua! In urma cu cateva luni am fost surprinsa la volanul unei masini, neavand carnet de conducere. Nu am antecedente penale. Am condus pe o portiune de ... (vezi toată discuția)