Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul asistent medical comunitar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul asistent medical comunitar

Majorarea salariului în 2017 se refera și la asistent medical comunitar?unii dintre noi nu am primit o majorare din 2016?Va mulțumesc!
Ultima prevedere legala de modificare a salarizarii asistentilor medicali comunitari a fost OUG 20/2016, care modifica si completeaza OUG 57/2015, unde Anexa 1 punctul a.4 pozitiile 30-32 prevad salariile de baza in functie de gradatia de vechime, prin echivalare cu functia de educator-puericultor si asistent medical cu studii medii.

OUG 2/2017 prevede la art. 1 (3)" Nu intră sub incidența prevederilor alin. (1) și (2) personalul prevăzut la alin. (4), personalul care ocupă funcții de demnitate publică alese din cadrul organelor autorităților publice locale, respectiv primari, viceprimari, președinți și vicepreședinți ai consiliilor județene, precum și personalul prevăzut în anexele nr. 1, 2 și 2.1 la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum și unele măsuri fiscal-bugetare, cu modificările și completările ulterioare."

In concluzie, majorarea de 20% din februarie 2017 nu s-a aplicat si salariilor asistentilor medicali comunitari.