Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme partaj in caz divort amiabil la notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme partaj in caz divort amiabil la notar

Divort la notar amiabil semnat Copil .de 11 ani a primit o donatie casa de la bunicii paterni. Tutori sunt trecuti ambii parinti Are dreptul in aceste conditii si sotia la casa?
Proprietatea e a minorului.
Cand întrebați de dreptul sotiei, la ce drept va referiti exact?
Sotia doreste sa ii plateasca fostul sot despagubire ca sa paraseasca locuinta. Considera ca are acest drept ca tutore in actul de donatie.
Nu i se cuvine sulta, însă minorul locuiește cu cine trebuie sa locuiască prin hotărârea de divort.
Parintii administrează bunurile copiilor, dacă nu va înțelegeți asupra acestui fapt, apelati din nou la instanta.
Dacă imobilul aparține minorului și el locuiește cu mama, cu mama va locui în acel apartament.
Bunicii și-au rezervat vreun drept de uzufruct?
Multumesc mult pentru sfat.
Este de inteles ca mama va locui cu copilul in acea locuinta. Atunci tatal este obligat sa paraseasca locuinta sau poate locui si el in aceeasi locuita in camere separate?