Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CUMPARARE VECHIME PENTRU PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CUMPARARE VECHIME PENTRU PENSIE

Buna ziua , va rog sa imi spuneti daca pot cumpara 5 ani de vechime pentru pensie aferent perioadei 1996-2003 in situatia urmatoare:
1977-1995 am lucrat cu carte de munca
1996-2003 am lucrat fara carte de munca
2003-2008 am lucrat cu carte de munca
2009-pana in prezent achit contributia la Casa de pensii cu care am incheiat un contract .
Multumesc
Pentru acea perioada nu se poate achita retroactiv contributia de asigurari sociale.

Legea 186/2016 prevede ca, in intervalul de 5 ani calendaristici anteriori încheierii contractului de asigurare socială poate fi solicitată asigurarea pentru una sau mai multe perioade de timp situate în acest interval.
Cornel Vasile, Consilier juridic