avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CUMPARARE VECHIME PENTRU PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CUMPARARE VECHIME PENTRU PENSIE

Buna ziua , va rog sa imi spuneti daca pot cumpara 5 ani de vechime pentru pensie aferent perioadei 1996-2003 in situatia urmatoare:
1977-1995 am lucrat cu carte de munca
1996-2003 am lucrat fara carte de munca
2003-2008 am lucrat cu carte de munca
2009-pana in prezent achit contributia la Casa de pensii cu care am incheiat un contract .
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:17, 19 Iunie 2017
Pentru acea perioada nu se poate achita retroactiv contributia de asigurari sociale.

Legea 186/2016 prevede ca, in intervalul de 5 ani calendaristici anteriori încheierii contractului de asigurare socială poate fi solicitată asigurarea pentru una sau mai multe perioade de timp situate în acest interval.
Ultima modificare: Luni, 19 Iunie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"cumparare" vechime munca danny29 danny29 Salut, Sunt inginer,58 ani si vechime munca 28 ani(cu tot cu facultate la zi,armata) sunt angajat si nu intentionez sa ma pensionez.Pot beneficia de legea ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie 1958ssilviu 1958ssilviu barbat 60 ani impliniti luna asta avand o vechime de32 ani si 6 luni cu tot cu armata din care 8 ani si 7 luni in grupa II ( in care 6 ani am lucrat in 3 ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata parțial Zamfir Floarea Zamfir Floarea Când pot ieși la pensie anticipat parțial dacă sint născuta la data de 1/01/1960 și am lucrat 14 ani 3 luni si 9 zile in condiții normale iar in gr. ... (vezi toată discuția)