Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Eliberare adeverinta medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Eliberare adeverinta medicala

La cate adeverinte medicale are dreptul un salariat intr o perioada de o luna de zile?
Salariatul a cerut in doua saptamani patru adeverinte pentru a si prelungi concediul medical cat mai mult.Este legal?
Ce parghii are angajatorul pentru eliminarea acestor situatii?
Legea nu reglementeaza numarul maxim de adeverinte care se pot elibera unui salariat.

Art.34 C.mun.
....
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
.....