avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Eliberare adeverinta medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Eliberare adeverinta medicala

La cate adeverinte medicale are dreptul un salariat intr o perioada de o luna de zile?
Salariatul a cerut in doua saptamani patru adeverinte pentru a si prelungi concediul medical cat mai mult.Este legal?
Ce parghii are angajatorul pentru eliminarea acestor situatii?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:47, 23 Iunie 2017
Legea nu reglementeaza numarul maxim de adeverinte care se pot elibera unui salariat.

Art.34 C.mun.
....
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta la 3 luni pentru concediul medical? florentina-doina florentina-doina Buna seara.Am o nelamurire in legatura cu adeverinta de salariat:mi s-a cerut o adeverinta de salariat pentru medicul de famile.....la 3 saptamana m-am ... (vezi toată discuția)
Eliberare adeverinte fosti salariati carmen b carmen b Buna ziua, As dori sa stiu ce fel de adeverinte este obligata sa elibereze o entitate de stat la solicitarea fostilor agnajati si in ce conditii? Mai precis ... (vezi toată discuția)
Refuz angajator eliberare adeverinta de salariat alina_25 alina_25 Salariat sa imbolnavit angajaorul refuza eliberare adeverinta salariat necesara primirii concediului medical.Ce este de facut? (vezi toată discuția)