Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Reintregirea Familiei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Reintregirea Familiei

Buna ziua. As avea o nelamurire: sunt casatorita de putin timp cu un cetatean turc. Eu sunt stabilita in Franta. As dori sa aflu daca se poate, care sunt demersurile pt a putea veni si locui aici cu mine? Cum trebuie sa procedam? Precizez ca, casatoria s-a încheiat in fata starii civile a unei primarii din Turcia. Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Pai in mod normal, certificatul de casatorie este in limba turca si limba franceza. El a intrebat la consulatul frantei in turcia si i s-a spus sa caute singur, actele de care are nevoie pe internet si sa mearga cu ele inapoi. Acest raspuns mi se pare putin evaziv din partea lor. De aceea am incercat aici
Din cate m-am documentat se aplica si la ei legislația reintregirii familiei cu un cetatean de alta origine, dar la noi e complicat pt ca eu nu sunt de origine franceza.
Dar daca as decide sa ma mut in Romania? Care ar fi demersurile?