Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Casatorie romanca cu un cetatean algerian
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Casatorie romanca cu un cetatean algerian

buna, am si eu o intrebare.in cat timp se poate recunoaste casatoria dintre o romanca si un cetatean algerian la noi in romania, si cum se poate face reintregirea familiei pt a putea sta impreuna,si care sunt conditille reintregirii familiei?casatoria a fost oficializata in algeria , va multumesc din suflet
Casatoria trebuie inregistrata in registrele de stare civila romanesti, nu este recunoscuta din oficiu. Nu stiu daca puteti face acest lucru la consulatul Romaniei in Algeria ca nu au informatii pe site, sunati si intrebati. Daca nu se poate la consulat veti face transcrierea in Romania, la locul dvs. de domiciliu.
Aveti nevoie de:
- certificatul de casatorie algerian supralegalizat la Consulatul Romaniei din Algeria si de Ministerul Afacerilor Externe al Algeriei - original si copie si traducerea legalizata (la notariat in Romania sau la consulat, daca faceti transcrierea acolo)
- certificatul de nastere al sotului supralegalizat la Consulatul Romaniei din Algeria si de Ministerul Afacerilor Externe al Algeriei - original si copie si traducerea legalizata (la notariat in Romania sau la consulat, daca faceti transcrierea acolo)
- copie dupa pasaportul lui
- copie dupa certificatul dvs. de nastere si dupa cartea de identitate (sau pasaport, daca nu aveti CI).

Doar dupa ce obtineti certificatul de casatorie romanesc poate cere de la consulat viza pentru reintregirea familiei. Odata ajuns in Romania aplicati pentru permis de sedere. Detalii aici:
www.avocatnet.ro/content/for...