Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pret vanzare en-detail
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pret vanzare en-detail

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
Srl platitor de tva ,pana acum se vindea marfa conform pretului de vanzare inregistrat pe Nir in momentul achizitiei.
Daca se negocia pretul cu o persoana juridica, conform unui contract marfa se vindea cu un discount.
Acum se doreste ca vanzarea sa se faca la preturi diferite dupa cum urmeaza :
- 1- pret de vanzare la vanzarea online
- 2- pret de vanzare mai mare pentru vanzarea ceva avea loc prin intermediul unui site ( emag) .

Avand in vedere ca se percepe un com. de vanzare f mare, administratorul ar dori practicarea acestor preturi diferite.
Se poate efectua acest lucru ? ce implicatii apar atat contabil cat si dpdv al gestiunii ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Puteti sa faceti 2 gestiuni,fiecare cu alt adaos comercial(analitice gen 371.1 ; 371.2 ;378.1 ; 378.2)