Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 3 zile de concediu medical nu se platesc???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

3 zile de concediu medical nu se platesc???

Astazi am primit salariul si patronul nu mi-a platit 3 zile de concediu medical X-( pentru ca, spunea el, CAS nu remunereaza concediul medical sub 4 zile?! Mi se pare dubios... Puteti sa imi spuneti daca e adevarat? daca nu e adevarat as vrea sa ii pot da un raspuns luni, cu o trimitere la articolul de lege etc...
Va multumesc.
1. Nu exista un asemenea text de lege.
2. El este cel care sa va arate textul de lege in care se spune ca nu se platesc 3 zile de concediu medical.
AntiKap a scris:

Astazi am primit salariul si patronul nu mi-a platit 3 zile de concediu medical X-( pentru ca, spunea el, CAS nu remunereaza concediul medical sub 4 zile?! Mi se pare dubios... Puteti sa imi spuneti daca e adevarat? daca nu e adevarat as vrea sa ii pot da un raspuns luni, cu o trimitere la articolul de lege etc...
Va multumesc.

Cum spune si distinsul domn consultant Tudor Valeriu, nu exista asemenea prevedere.
In cele suntinute, vin cu urmatorul text de lege, din OUG 158 din 17 noiembrie 2005 actualizata:

CAP. 2
Concediul si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca

ART. 12
Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;
B. din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:
a) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor asigurate prevazute la art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2).
Este obligatia angajatorului sa va plateasca cele 3 zile de concediu medical. Solicitati, in scris, cu numar de inregistrae sa va faca plata acestor zile. In caz de refuz , sesizati ITM-ul.
AntiKap a scris:

Astazi am primit salariul si patronul nu mi-a platit 3 zile de concediu medical X-( pentru ca, spunea el, CAS nu remunereaza concediul medical sub 4 zile?! Mi se pare dubios... Puteti sa imi spuneti daca e adevarat? daca nu e adevarat as vrea sa ii pot da un raspuns luni, cu o trimitere la articolul de lege etc...
Va multumesc.

Dl Tudor Valeriu are dreptate. =D>

Acesta prevedere a existat in Legea 19/2000 astfel:
"Art. 101. - (1) Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă astfel:
A. de către angajator, în funcţie de numărul de angajaţi avut la data ivirii incapacităţii temporare de muncă, astfel:
a) până la 20 de angajaţi, din a 4-a până în a 10-a zi de incapacitate temporară de muncă;
b) între 21-100 de angajaţi, din a 4-a până în a 15-a zi de incapacitate temporară de muncă;
c) peste 100 de angajaţi, din a 4-a până în a 20-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. de bugetul asigurărilor sociale de stat, începând cu:
a) a 4-a zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor prevăzute la art. 5 alin. (1) pct. III, IV şi alin. (2);
b) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării incapacităţii temporare de muncă sau pensionării.
(2) Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă nu se acordă asiguraţilor prevăzuţi la art. 5 pentru primele 3 zile de incapacitate temporară de muncă. "

Acest articol , 101, a fost abrogat de OU 158/2005 astfel:
"Art. 60. - (1) Pe data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se abrogă prevederile referitoare la concediul şi indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă, concediul şi indemnizaţiile pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă, concediul şi indemnizaţia pentru maternitate, concediul şi indemnizaţia pentru îngrijirea copilului bolnav, cuprinse la art. 7, 26, 27, 35, art. 98-101, art. 103-125, art. 129-134 şi la art. 136-138 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 140 din 1 aprilie 2000, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi orice alte dispoziţii contrare. "

In zilele nostre concediile medicale se calculeaza conform OU 158/2005, actualizata, care spune astfel:

"Art. 12. - Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2). "

Prizenta ordonanta stipuleaza ca: concediul medical se plateste integral salariatului aflat in acesta situatie si se suporta de catre angajator, FNUASS, sau combinat in functie de tipul de concediu.
Succes!

Oranina Dumitru, Contabil
Nu mai este de actualitate neplata primelor 3 zile de concediu medical;era o prevedere in Legea 19/2000.

Acum,concediul medical se plateste din prima zi de incapacitate temporara de munca.
Angela D, Consultant resurse umane