Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 3 zile de concediu medical nu se platesc???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

3 zile de concediu medical nu se platesc???

Astazi am primit salariul si patronul nu mi-a platit 3 zile de concediu medical X-( pentru ca, spunea el, CAS nu remunereaza concediul medical sub 4 zile?! Mi se pare dubios... Puteti sa imi spuneti daca e adevarat? daca nu e adevarat as vrea sa ii pot da un raspuns luni, cu o trimitere la articolul de lege etc...
Va multumesc.
Va multumesc mult tuturor!!! =D>
De-abia astept intalnirea de luni. :P Desi, nu ma astept sa cedeze usor. Lacomia i-a luat mintile...
Spor la treaba tuturor!
Buna ziua,

Deoarece aceasta discutie nu a mai fost activa din 2009, va rog sa imi spuneti daca legea conform careria concediul medical se plateste din prima zi de inactivitate se mai aplica?
Daca am 2 zile de concediu medical voi fi platit normal?

Multumesc.
OUG nr.158/20105 prevede :
Art. 12

Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării
incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la
art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).

Asadar, angajatorul va plati indemnizatia din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporara de munca.