avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 3 zile de concediu medical nu se platesc???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

3 zile de concediu medical nu se platesc???

Astazi am primit salariul si patronul nu mi-a platit 3 zile de concediu medical X-( pentru ca, spunea el, CAS nu remunereaza concediul medical sub 4 zile?! Mi se pare dubios... Puteti sa imi spuneti daca e adevarat? daca nu e adevarat as vrea sa ii pot da un raspuns luni, cu o trimitere la articolul de lege etc...
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:34, 9 Aprilie 2013
Va multumesc mult tuturor!!! =D>
De-abia astept intalnirea de luni. :P Desi, nu ma astept sa cedeze usor. Lacomia i-a luat mintile...
Spor la treaba tuturor!
Buna ziua,

Deoarece aceasta discutie nu a mai fost activa din 2009, va rog sa imi spuneti daca legea conform careria concediul medical se plateste din prima zi de inactivitate se mai aplica?
Daca am 2 zile de concediu medical voi fi platit normal?

Multumesc.
OUG nr.158/20105 prevede :
Art. 12

Indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării
incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporară de muncă, în cazul persoanelor asigurate prevăzute la
art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).

Asadar, angajatorul va plati indemnizatia din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporara de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical Niculae Ileana Niculae Ileana Buna ziua, La concediu medical, cate zile se suporta din FS, si cate din CCI ? MULTUMESC, (vezi toată discuția)
Concediu medical mihail ch. mihail ch. Va rog sa-mi spuneti daca s-a modificat metodologia de calcul a concediilor medicale? Cate zile plateste angajatorul si cate de vor plati din fond? Daca au ... (vezi toată discuția)
Concediu medical cod 14 ELENA2009 ELENA2009 buna ziua, am un concediu medical de 5 zile in iulie cod 14 si nu stiu cine il suporta societatea sau FNUASS? multumesc. (vezi toată discuția)