Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... informare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

informare

Daca esti in pensie de boala si ai peste 60 de ani mai trebuie sa mergi la comisie din 6 in 6 luni?
ART. 79
(1) Nu mai sunt supuşi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezintă invalidităţi care afectează ireversibil capacitatea de muncă;
b) au împlinit vârstele standard de pensionare prevăzute de prezenta lege;
c) au vârsta mai mică cu până la 5 ani faţă de vârsta standard de pensionare şi au realizat
stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

Raspunsul este : nu mai trebuie daca aveti si stagiul de cotizare necesar.
olgaaneta, utilizator