Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Repararea prejudiciului societatii de asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Repararea prejudiciului societatii de asigurari

Buna ziua, am urmatoarea speta
X, a circulat pe drumurile publice in luna decembrie, fara a avea autoturismul echipat cu cauciucuri de iarna si fara a adapta viteza la conditiile nefavorabile de drum, iar ca urmare a carosabilului alunecos, acesta a intrat intr-un cap de pod, rezultand avarierea totala a autoturismului, care era proprietatea unei societati de leasing si asigurat CASCO.
Societatea de asigurari se poate intrepta in acest caz impotriva administratorului drumului pentru prejudiciul inregistrat in urma acordarii despagubirilor pentru neluarea masurilor corespunzatoare pentru mentinerea starii de viabilitate a drumurilor? sau mai cu seama impotriva conducatorului X, care nu avea autoturisumul echipat corespunzator??
asiguratorul CASCO se poate indrepta prin actiune de regres impotriva persoanei X intrucat autoturismul nu era echipat cu anvelope de iarna, iar conducatorul auto nu a adaptat viteza la conditiile de drum.
ing. Ioan Ciobanu
Buna ziua,

Verificati conditiile de asigurare.
Va multumesc pentru raspuns!
Madalinamaslina, utilizator