Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Magazin online bijuterii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Magazin online bijuterii

Buna ziua,

Pentru deschiderea unui magazin virtual (website) cu vanzare de bijuterii din aur cu pietre pretioase, care sunt criteriile din punct de vedere juridic pentru deschiderea unui astfel de magazin? Sediul social al firmei poate fi online sau trebuie neaparat static (intr-o locatie anume)?
Asta sa fie legal!!!

Va multumesc
Va trebui sa va infiintati o firma srl cu sediu social la adresa asociatului, cu codul CAEN pentru un magazin online este 4791 - Comerţul cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin internet.
Va rog sa cititi si la adresa www.avocatnet.ro/content/art...
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua,

Trebuie sa indepliniti aceleasi conditii ca o firma care lucreaza prin intermediul unui magazin obisnuit!
Asta inseamna, pe langa infiintarea firmei si declararea activitatilor la Registrul Comertului, ca veti avea nevoie de Autorizatia emisa de ANPC pentru comertul cu metale si pietre pretioase, precum si indeplinitrea conditiilor legale corespunzatoare!

Mai gasiti informatii utile aici: [ link extern ]

Succes!
De la ANPC, in afara de autorizatia de comercializare de bijuterii in valoare de 6-700 lei an, se mai plateste ceva?
Ca citisem ca trebuie sa aprobe ei toate bijuteriile, prin stantare, identificarea pietrelor....inca vreo 145 lei pt fiecare produs vandut
Primoris a scris:

Buna ziua,

Trebuie sa indepliniti aceleasi conditii ca o firma care lucreaza prin intermediul unui magazin obisnuit!
Asta inseamna, pe langa infiintarea firmei si declararea activitatilor la Registrul Comertului, ca veti avea nevoie de Autorizatia emisa de ANPC pentru comertul cu metale si pietre pretioase, precum si indeplinitrea conditiilor legale corespunzatoare!

Mai gasiti informatii utile aici: [ link extern ]

Succes!

In situatia in care doresc sa comercializez metale si pietre pretioase, care sunt importate din Turcia, trebuie sa aleg optiunea de:
-introducere in tara de metale pretioase;
-scoaterea din tara a metalelor pretioase (vreau sa vand si in afara tarii);
-vanzarea de metale pretioase.

Mersi