Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Magazin online bijuterii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Magazin online bijuterii

Buna ziua,

Pentru deschiderea unui magazin virtual (website) cu vanzare de bijuterii din aur cu pietre pretioase, care sunt criteriile din punct de vedere juridic pentru deschiderea unui astfel de magazin? Sediul social al firmei poate fi online sau trebuie neaparat static (intr-o locatie anume)?
Asta sa fie legal!!!

Va multumesc
Buna ziua,

Observatia este corecta! Pentru a obtine autorizatia emisa de ANPC trebuie sa specificati tipurile de operatiuni pe care le veti desfasura si sa platiti taxa corespunzatoare fiecarei operatiuni in parte!

De asemenea, pentru activitati de comert desfasurate prin intermediul unui site web, trebuie sa aveti in vedere si drepturile consumatorilor în cadrul contractelor încheiate la distanta, mai exact faptul ca fiecare consumator are dreptul de a se retrage din respectivul contract, fara a fi nevoit sa justifice decizia de retragere si fara a suporta alte costuri decat cele prevazute la art.13 alin.(3) si art.14 din O.U.G Nr.34/2014, in termen de 14 zile incepand din ziua in care intra in posesia fizica a produsului. Cheltuielile de returnare sunt suportate de consumator.

Succes!