Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie de plata a datoriilor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie de plata a datoriilor

Buna ziua,

Am de platit o suma de bani catre o societate care mi-a oferit spre inchiriere un utilaj (nacela). Aceasta societate nu mi-a facut contract de inchiriere, dar mi-a emis lunar facturi pe care nici macar nu mi le-a trimis prin posta ci doar pe mail.

Acum doresc sa ma dea in judecata. Nu sunt rea platnica sau rau intentionata insa nu pot plati in acest moment.
Fara nici in document justificativ (contract, semnatura de primire pe facturi) exista aceasta posibilitate.
Emailul e tot poștă, deci va trimis facturile prin poșta electronică, care înseamnă cam același lucru ca poșta clasică.