avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie de plata a datoriilor
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie de plata a datoriilor

Buna ziua,

Am de platit o suma de bani catre o societate care mi-a oferit spre inchiriere un utilaj (nacela). Aceasta societate nu mi-a facut contract de inchiriere, dar mi-a emis lunar facturi pe care nici macar nu mi le-a trimis prin posta ci doar pe mail.

Acum doresc sa ma dea in judecata. Nu sunt rea platnica sau rau intentionata insa nu pot plati in acest moment.
Fara nici in document justificativ (contract, semnatura de primire pe facturi) exista aceasta posibilitate.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 23:02, 13 Iulie 2017
Emailul e tot poștă, deci va trimis facturile prin poșta electronică, care înseamnă cam același lucru ca poșta clasică.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare creanta republica moldova mihaelaloredana mihaelaloredana Buna seara Ma confrunt cu o problema legata de un client rau-platnic din Republica Moldova.Am inceput colaborarea cu el la inceputul anului trecut.I-am vandut ... (vezi toată discuția)
Factura electronica Manuela_B Manuela_B Buna ziua, se vorbeste in codul fiscal la art 155 cum ca semnatura si stampila nu mai este obligatorie.Nu mai este obligatorie la emitent dar cum se ... (vezi toată discuția)
Valoarea mailului in instanta ContSters82010 ContSters82010 Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti, din experienta dvs., daca e-mailul are valoarea unui inscris sub semnatura privata? Speta este urmatoarea: Un furnizor, cu ... (vezi toată discuția)