Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator - raspundere patrimoniala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator - raspundere patrimoniala

Buna ziua

Apelez la dumneavoastra deoarece am o mare nelamirire intr-o anumita privinta.

Sotul meu este administrator la o societate pe cale sa intre in faliment. Aceasta societate pe langa datoriile catre furnizori are datorii la ANAF (taxe neplatite). Se poate sa-i vina poprire pe venituri (conturi salariale, in prezent el mai figureaza doar cu numele ca si administrator dar este angajat la o alta societate) sau proprietatiti pentru taxele neplatite catre ANAF de societatea la care este administrator?

Se poate sa-mi vina si mie ca si sotie a sa poprire pe conturi sau imobile. Mentionez ca eu am un imobil mostenit de la parinti, poate fi si acesta supus unei eventule porpiri?

Multumesc
in dosarul de insolventa s-a formulat cerere de atragere a raspunderii personale?
Nu s-a formulat.
In cazul in care exista o astfel de cerere ce se poate intampla?