Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Actiune in revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Actiune in revendicare

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie>

exista un teren intravilan asupra caruia nu exista acte de proprietate, insa se "bat" pentru el 2 institutii (publice). Nici una dintre ele nu l stapaneste / foloseste efectiv, insa nici nu l cedeaza .

in cazul unei actiuni in revendicare, ce aparari pot formula?

Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
nu sunt indeplinite conditiile pt uzucapiune.

"Batalia" este pe HG 834/1991 , in speta se incearca o preluare a terenurilor ca urmare a disponibilizarii acestora intrucat nu fac obiectul certificatului de atestare a dreptului de proprietate