Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma neplatitoare de TVA face achizitie de utilaje ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma neplatitoare de TVA face achizitie de utilaje din UE cu valoare peste 10.000 euro

Buna ziua,
Suntem o microintreprindere infiintata anul acesta si dorim sa facem o achizitie de utilaje necesare activitatii noastre comerciale din Comunitatea Europeana in valoare de peste 10.000 euro.
Intrebarea noastra este:Ne este necesar un cod special de TVA? Ce obligatii de plata avem catre Anaf in aceasta situatie si daca trebuiesc facute declaratii fiscale.
Mentionam ca factura externa nu contine TVA.
Va multumim
Intr-o asemenea situatie a fost si o firma la care am lucrta cu cativa ani in urma. Firma a solicitat si a primit un cod fiscal de TVA numai pentru operatii intracomunitare, care au fost raportate in declaratia 390.