Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Postări pe Facebook a pozelor/filmărilor tip \"ai ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Postări pe Facebook a pozelor/filmărilor tip "ai parcat ca un bou"/ "conduci ca un bou"

Prin postarea pozelor sau filmulețelor despre mașini în trafic sau parcate aiurea pe străzi în spațiul public se încalcă vre-un drept al proprietarilor de mașini sau altor persoane care se văd în imagini? Autorii acestor postări pot fi trase la răspundere?

Dar în cazul în care fețele si numerele de înmatriculare sunt sterse?
Și ce se poate întâmpla dacă pe imagini apar mașini ale poliției, jandarmeriei etc.- fie ele parcate sau aflate în acțiune ?

~ Conținut șters la cerere ~