avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare masina+permis expirat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare masina+permis expirat

Buna ziua!
Zilele trecute am fost tamponat de o masina din spate, in trafic. Cu aceasta ocazie am observat si ca permisul meu de conducere e expirat de 3 luni. Intrebarea este: Dupa intocmirea foii amiabile si ulterior dupa constatarea daunelor produse, firma de asigurari poate sa nu plateasca despagubirea pe motiv ca eu am avut permisul expirat, chiar daca eu sunt pagubitul? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gheorghe Florin , Consilier juridic 13:57, 15 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunteti intr-o situatie identica cu un fost coleg de serviciu, caruia , din cauza expirarii permisului, societatea de asigurari a refuzat plata despagubirii. Motivarea societatii a fost ca , avand permisul expirat, nu avea dreptul de a circula pe drumuri publice. Acum se judeca in instanta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Documentele necesare pentru constatarea la asigurator:
-formularul de constatare amiabila completat de ambii conducatori auto sau procesul verbal de la Politie
-permisul de conducere
-actul de identitate
-certificatul de inmatriculare a autovehiculului
-cartea de identitate a vehiculului
-asigurarea RCA pentru propriul vehiculul
-asigurarea CASCO (daca exista)
Daca a fost utilizat constatul amiabil, compania de asigurari va elibera documentul de intrare in reparatie pentru ambele vehicule implicate in accident.

Daca unul din documente nu este valabil atunci asiguratorul va poate refuza despagubirea.

In cazul dvs. ar fi trebuit sa mergeti la politie sa constate vinovatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tamponare masina+permis expirat maranos76 maranos76 Buna ziua! Zilele trecute am fost tamponat de o masina din spate, in trafic. Cu aceasta ocazie am observat si ca permisul meu de conducere e expirat de 3 ... (vezi toată discuția)
accident cu itp expirat dana7711 dana7711 Sambata intr un sens giratoriu eu cedand trecerea altu din spate poc in mine. Am incheiat o intelegere amiaila.Treaba e ca eu am ITP expirat. Azi am fost la ... (vezi toată discuția)
Tamponare usoara, folosire rca oji62 oji62 am facut din vina mea, o tamponare usoara.( neacordare de prioritate)intrebari:1 detinatorul auto ( eu sofer doar) mi-a interzis sa folosesc RCA. pagubitul a ... (vezi toată discuția)