Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Tamponare masina+permis expirat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Tamponare masina+permis expirat

Buna ziua!
Zilele trecute am fost tamponat de o masina din spate, in trafic. Cu aceasta ocazie am observat si ca permisul meu de conducere e expirat de 3 luni. Intrebarea este: Dupa intocmirea foii amiabile si ulterior dupa constatarea daunelor produse, firma de asigurari poate sa nu plateasca despagubirea pe motiv ca eu am avut permisul expirat, chiar daca eu sunt pagubitul? Va multumesc!
Nu! Conducerea pe drunurile publice, avand un permis expirat, este contraventie si va sanctioneaza politia daca sunteti oprit in trafic.
Asta nu afecteaza cu nimic modul de desfasurare al accidentului, vinovatia participantilor si modul de despagubire.
Asiguratorul ar putea doar sa va solicite in plus o dovada ca aveati drept de conducere la acea data, daca nu ati reinnoit permisul pana la depunerea actelor.