Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune

Buna ziua!As dori sa va prezint situatia in care ma aflu: parintii mei au construit o casa pe terenul tatalui meu.Impreuna au avut doi copii,plus unul al mamei dintr-o alta casatorie pe care tatal meu l-a infiat.Fratele infiat a decedat in 1996 dar are doi copii iar mama a decedat in 2002.
Nu am facut succesiunea dupa mama nici pana in prezent.
Tatal meu mi-a promis casa cand mie,. cand fratelui meu drept. dar nu a mers niciodata pana la capat.
Acum mai nou vrea sa ma dezmosteneasca pe motive imaginare invocand ca el are 80% dreptul la mostenire..
Ce ar trebui sa fac pentru a nu ma trezi in varianta ca tatal meu ar instraina bunurile fara acordul meu?
Ce demersuri ar trebui sa fac si cat la suta din valoarea imobilului ar trebui sa achit pentru a face dezbaterea succesorala dupa mama pentru a obtine ceva din mostenire?
Unde trebuie sa ma adresez pentru a rezolva usor acest lucru?
Poate el sa instraineze mostenirea fara acordul meu si fara stiinta mea dat fiind faptul ca sunt din alta localitate si nu pot afla ce face?
Va multumesc!
E clar ca la notar nu veti putea incheia succesiunea! Prin instanta, daca solicitati dezbaterea, stabilire cote, partajul si imparteala efectiva a bunurilor, taxa e de 5% din masa succesorala, fiecare mostenitor va achita taxa proportional cu cota de mostenire ce ii revine! Nu mai intarziati!
Nu stiu de unde ati scos acel 5%....