Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocat - onorariu pentru partaj mostenire
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocat - onorariu pentru partaj mostenire

Care este valoarea unui onorariu pentru partaj mostenire? Cum se calculeaza?
viorel77, utilizator
Onorariul se stabileste in functie de criteriile prevazute de art.127 din Statutul profesiei de avocat.
Art. 127.
(1) Pentru activitatea sa profesională avocatul are dreptul la onorariu şi
la acoperirea tuturor cheltuielilor făcute în interesul clientului său.
(2) Onorariile vor fi stabilite în raport cu dificultatea, amploarea sau durata
cazului.
(3) Stabilirea onorariilor avocatului depinde de fiecare dintre următoarele
elemente:
a) timpul şi volumul de muncă solicitată pentru executarea mandatului primit
sau a activităţii cerute de client;
b) natura, noutatea şi dificultatea cazului;
c) importanţa intereselor în cauză;
d) împrejurarea că acceptarea mandatului acordat de client îl împiedică pe
avocat să accepte un alt mandat din partea unei alte persoane, dacă această
împrejurare poate fi constatată de client fără investigaţii suplimentare;
e) notorietatea, titlurile, vechimea în muncă, experienţa, reputaţia şi specializarea
avocatului;
f) conlucrarea cu experţi sau alţi specialişti, impusă de natura, obiectul, complexitatea
şi dificultatea cazului;
g) avantajele şi rezultatele obţinute pentru profitul clientului ca urmare a
muncii depuse de avocat;
h) situaţia financiară a clientului;
i) constrângerile de timp în care avocatul este obligat de împrejurările cauzei
să acţioneze pentru a asigura servicii legale performante.