Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Antecontract v/c teren + casa (neinceputa)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Antecontract v/c teren + casa (neinceputa)

Buna ziua,

In vederea achizionarii unei case (neconstruite inca) ar urma sa inchei un antecontract cu constructorul (persoana fizica) care are, deocamdata, doar acte pe teren.
Actele pentru casa (autorizatie de cosnstructie, etc.) nu sunt inca finalizate.
Se poate mentiona in antecontract ca urmeaza sa se achizitioneze terenul aferent constructiei, urmand ca proprietarul sa se oblige sa sa construiasca o casa cu caracteristici pe care le detaliem ? Este deajuns o clauza de acest gen ?

Va multumesc
serbanica a scris:

Buna ziua,

In vederea achizionarii unei case (neconstruite inca) ar urma sa inchei un antecontract cu constructorul (persoana fizica) care are, deocamdata, doar acte pe teren.
Actele pentru casa (autorizatie de cosnstructie, etc.) nu sunt inca finalizate.
Se poate mentiona in antecontract ca urmeaza sa se achizitioneze terenul aferent constructiei, urmand ca proprietarul sa se oblige sa sa construiasca o casa cu caracteristici pe care le detaliem ? Este deajuns o clauza de acest gen ?

Va multumesc

In speta discutam de un antecontract ce vizeaza un bun imobil ce ar fi realizat in viitor.

Clauzele contractuale sunt agreate de partile contractante.
In ipoteza in care casa nu ar fi edificata,aveti dreptul la resituirea dublului avansului dat,daca stipulati o clauza,in acest sens.

Succes
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumesc. M-ar ajuta mult un model de pre contract. Eventual ce tip de anexa trebuie sa contina si ce trebuie mentionat acolo pentru a ma asigura ca acea constructie se va realiza exact asa cum trebuie.