avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Divort cetățeni italieni
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Divort cetățeni italieni

Un cuplu de italieni sunt separati de5ani,sunt doi copii majori ce stau cu mama,au diferite adrese di domiciliu,intrebarea este se poate cere divortul in Romania?pentru ca ea refuza divortul iar el doreste sa se elibereze totalmente,mentionez ca plateste regular pensia alimentara plus alte cgeltuieli extra,haine,papuci,va multumesc
Ultima modificare: Luni, 28 August 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: Cabinet Avocat Fabiola Miler , Avocat 19:02, 23 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua! Casatoria s-a incheiat in Italia, inteleg, iar ei sunt cetateni italieni?in acest caz, instanta competenta este cea italiana,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cetatean italian EMION EMION buna ziua,as dori sa aflu daca un cuplu italian poate divorta in alta tara, ambii avand domiciliul in italia, iar casatoria fiind incheiata tot acolo. ma ... (vezi toată discuția)
Divort ale23 ale23 buna seara,sunt casatorita de 15 ani in constanta si ,de 8 ani suntem plecati din tara eu vreu sa divortez in constanta dar am inteles ca nu se poate pentru ca ... (vezi toată discuția)
Se poate adresa notarului ? Georgiana R Georgiana R Buna seara. Am in speta urmatorul caz, un cuplu casatorit de 11 ani- ea cetatean roman + cetatenie italiana si el cetatean italian. Ultimul lor domiciliu ... (vezi toată discuția)