Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata alocatie de stat nou-nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata alocatie de stat nou-nascut

Am nascut in 03.07.17. Maine 29.08.17 depun actele la primarie pt alocatia de stat a bebelusului. Intrebarea mea este: plata / banii ii voi primi inclusiv pe luna iulie sau incepand cu luna august?
Alocatia va fi platita incepand cu luna august 2017.

Legea 51/1993
art.6
....
(4) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii se stabileşte începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.
.....