avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata alocatie de stat nou-nascut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata alocatie de stat nou-nascut

Am nascut in 03.07.17. Maine 29.08.17 depun actele la primarie pt alocatia de stat a bebelusului. Intrebarea mea este: plata / banii ii voi primi inclusiv pe luna iulie sau incepand cu luna august?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:00, 28 August 2017
Alocatia va fi platita incepand cu luna august 2017.

Legea 51/1993
art.6
....
(4) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii se stabileşte începând cu luna următoare celei în care s-a născut copilul, iar plata drepturilor se face începând cu luna următoare depunerii cererii.
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copil pana la 2 ani utilizator86 utilizator86 As dori sa va intreb. Eu am nascut la inceputul lunii iunie si pentru luna in curs nu am primit alocatie pentru copil. de ce? Am primit incepand cu iulie. ... (vezi toată discuția)
Alocatie nou nascut irysmiki irysmiki Buna ziua, va rog frumos sa imi spuneti daca s-a procedat corect. Am nascut anul aceste pe 3 iunie. Alocatia pt bebe am inceput sa o primesc pe luna august, ... (vezi toată discuția)
Alocatie copii Monika007 Monika007 Buna ziua, eu am nascut pe data de 7.08.2015 iar in data de 12.08.2015 am mers si am depus actele pt alocatie, acum in octombrie am primit doar 200 lei.Nu se ... (vezi toată discuția)